Ifin lyhyen aikavälin ilmastotavoitteille SBTi:n hyväksyntä

"Haluamme, että ilmastotavoitteillamme on mahdollisimman suuri vaikutus. Asettamalla tieteeseen perustuvia tavoitteita ja sisällyttämällä korvaustoimintaamme ylimääräisiä päästövähennystoimia toivomme näyttävämme esimerkkiä myös muille vakuutusyhtiöille", kertoo Ifin toimitusjohtaja Morten Thorsrud.

Kansainvälinen Science Based Targets ‑aloite (Science Based Targets initiative, SBTi) on hyväksynyt Ifin lyhyen aikavälin ilmastotavoitteet. Olemme näin osa yli 7 000 organisaation joukkoa maailmanlaajuisesti, jotka ovat saaneet ilmastotavoitteensa hyväksytyiksi arvostetulta kansainväliseltä kestävän kehityksen järjestöltä.

Vapaaehtoisia tavoitteita myös vahinkopalveluille

Toimitusjohtaja Morten Thorsrud, If

  – Ilmastonmuutos on maailmanlaajuinen haaste, joka vaatii meiltä kaikilta välitöntä huomiota. Me haluamme tehdä oman osamme ja tukea siirtymää kohti kestävämpää tulevaisuutta asettamalla kunnianhimoisia, tieteeseen perustuvia tavoitteita, jotka ovat Pariisin sopimuksen mukaisia. SBTi:n vahvistus on tärkeä virstanpylväs tällä matkalla, sanoo Morten Thorsrud.

If on Pohjoismaiden suurin vakuutusyhtiö, ja toimimme kaikissa Pohjoismaissa ja Baltian maissa. Liityimme SBTi-aloitteeseen vuonna 2021, ja tavoitteemme vahvistettiin joulukuussa 2023. 

Suurin osa Ifin kasvihuonekaasupäästöistä liittyy sijoitussalkkuumme. Finanssialan yhtiönä meiltä edellytetään sijoituksia koskevien tavoitteiden asettamista SBTi-ohjeistuksen mukaisesti. Me olemme kuitenkin halunneet mennä pidemmälle – ja olemme asettaneet ilmastotavoitteita myös vahinkopalveluillemme, vaikka se ei ole virallinen vaatimus.

– Ostamme vuosittain materiaaleja ja palveluita miljardien kruunujen arvosta ja käsittelemme yli miljoona ajoneuvo- ja kiinteistövahinkoa. Juuri näissä syntyy suuri osa epäsuorista päästöistämme – ja juuri täällä meillä on myös mahdollisuus vaikuttaa, esimerkiksi kannustamalla toimittajiamme asettamaan omia ilmastotavoitteitaan. Lisäksi voimme tukea kumppaneitamme materiaalien käytön vähentämisessä, suosimalla korjaamista ja uudelleenkäyttöä uuden osan vaihtamisen sijaan, Morten Thorsrud selittää.

Vastuullisuusjohtaja Philip Thörn, If

Ifin vastuullisuusjohtaja Philip Thörn on samaa mieltä:
– Kun aktiivisesti pyydämme toimittajiltamme innovatiivisia ratkaisuja, resurssitehokkuutta, avoimuutta ja vastuullisuutta, voimme minimoida oman kielteisen vaikutuksemme – ja samalla tukea kestävää tuotantoa ja kulutusta. Selkeät vaatimukset yhdistettynä tiiviiseen yhteistyöhön kumppaniemme kanssa mahdollistavat liiketoimintamme kehittämisen – ja sen, että voimme samalla rakentaa kestävämpää tulevaisuutta, sanoo Philip Thörn.

Lisätietoa Ifin SBTi-tavoitteista löytyy vuosikertomuksen sivulta 48.

Lue lisää