If Asiantuntijat

If Asiantuntija on toimittajan luotettava ja uskottava tiedonlähde. Hän tulkitsee medialle oman vastuualueensa vakuutusasioita ymmärrettävästi ja toimii yhteistyössä Ifin viestinnän kanssa. If Asiantuntijaa on helppo lähestyä.

Kari Häkkinen

Riskienhallintajohtaja
Suurasiakkaat
- Työturvallisuuspalvelut
- Lakisääteiset
tapaturmavakuutukset

p. 010 514 5312
kari.hakkinen@if.fi

Veli-Pekka Kemppinen

Vakuutusjohtaja
Henkilöasiakkaat
- Koti- ja omaisuusvakuutukset
- Eläin- ja metsävakuutukset
- Luonnonilmiövahingot

p. 010 514 1100
veli-pekka.kemppinen@if.fi

Vesa-Matti Kultanen

Johtaja
- Yritys- ja suurasiakkaiden
korvauspalvelukeskukset
Pohjoismaissa

p. 010 514 4577
vesa-matti.kultanen@if.fi

Olli Kyrki

Johtaja, Henkilöasiakkaat 
- Vakuutustutkinta

p.010 514 1840
olli.kyrki@if.fi

Mikko Pöyhönen

Vakuutusjohtaja, Henkilöasiakkaat 
- Moottoriajoneuvovakuutukset

p. 010 514 2662
mikko.poyhonen@if.fi

Laura Rastas

Korvausjohtaja  
- Vastuukorvaukset
- Vakuutuslakiasiat

p. 010 514 2749
laura.rastas@if.fi

Janne Reini

Johtaja, Yritysasiakkaat
- Henkilövakuutusten vastuunvalinta

p. 010 514 1575
janne.reini@if.fi

Matti Reini

Korvauspäällikkö, Henkilö- ja yritysasiakkaat
- Moottoriajoneuvovahingot

p. 010 514 1167
matti.reini@if.fi

Ulla Salkoviiri-Lauri

Korvausasiantuntija, Henkilöasiakkaat
- Henkilövahingot, matkakorvaukset

p. 010 515 8120
ulla.salkoviiri-lauri@if.fi

Riitta-Liisa Salonen

Vakuutusjohtaja, Henkilöasiakkaat

- Vapaaehtoiset
tapaturma-, sairaus-
ja matkavakuutukset

p. 010 514 1873
riitta-liisa.salonen@if.fi

Niko Satto

Vahingontorjunta-asiantuntija, Yritysasiakkaat

- Vahingontorjunta
- Omaisuus- ja
keskeytysvakuutukset

p. 010 514 1383
niko.satto@if.fi

Tiina Schaarschmidt-Pernaa

Lajipäällikkö, Yritysasiakkaat
- Vastuuvakuutukset

p. 010 514 4157
tiina.schaarschmidt-pernaa@if.fi

Matti Sjögren

Riskipäällikkö, Suurasiakkaat
- Vastuuvahingot

p. 010 514 5152
matti.sjogren@if.fi

Rami Urho

Henkilökorvausjohtaja, Yritysasiakkaat 
- Lakisääteiset
tapaturmavahingot
- Liikenteen henkilövahingot

p. 010 514 1475
rami.urho@if.fi

Mikko Vaitomaa

Korvauspäällikkö, Henkilöasiakkaat
- Omaisuuskorvaukset

p. 010 514 1184
mikko.vaitomaa@if.fi

Mediayhteydet

Ainomaija Pippuri
Viestintäjohtaja
010 514 4217 tai lähetä viesti

Mari Huotari
Viestintäpäällikkö
010 514 0067 tai lähetä viesti

Heidi Ristilä
Tiedottaja
010 514 1662 tai lähetä viesti